درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد بر پایه یوگا و…

پژوهش‌های تجربی بسیاری، اثرهای مثبت یوگا را بر افرادی که اضطراب،استرس،درد مزمن یا افسردگی رنج می‌برند، تایید می‌کنند. حتی افرادی که از اختلال‌های روانی شدید مانند اسکیزوفرنی رنج می‌‎برند،می توانند از تمرین‌های یوگا بهره‌مند شوند. با این حال، متخصصان بهداشت روان در به کار بستن روش های مبتنی بر یوگا بسیار ضعیف عمل کرده اند و از طرفی، آن دسته از مربیان یوگا نیز که می‌خواهند از یوگا برای کمک به سلامت روان افراد استفاده کنند، درست نمی‎دانند که کدام یک از تمرین های یوگا در این زمینه سودمندند.

این کتاب، برخاسته از همین شکاف است. شکافی بین شیوه‌های مبتنی بر شواهد متخصصان بهداشت روان و تمرین های عملی مربیان یوگا. MY Act یا درمان مبتنی بر پذیرش و ذهن آگاهی ، جایی است که شما را با تمرین های یوگا، درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد (ACT) و رویکرد سلامت کلی به ارتباط ذهن و بدن آشنا می‌کند.

شما ‌خواهید آموخت که چگونه سنت و روش‌های غنی یوگا را از دریچه پیشرفت‌های علمی مدرن برای کاهش رنج استفاده کنید. MY Act اگرچه تلفیقی از دو دنیای بیکران یوگا و Act است ، لیکن چیزی فراتر از یوگای محض و Act محض است. My Act ترکیبی از چهارچوب Act یا اصلی ترین عناصر شناخته شده علمی یوگاست که هدفش درمان است.

لحن ساده و بیان شیوای این کتاب، فهم آن را هم برای افراد عادی ، هم دانشجویان ، هم مربیان یوگا و هم متخصصان بهداشت روان، ساده و کاربردی کرده است . پس از خواندن این کتاب و انجام تمرین‌های آن، مربیان یوگا خواهند آموخت که چگونه به طور موثر از یوگا برای سلامت روانی افراد استفاده کنند و باید و نباید های این روش را فرا خواهند گرفت. از طرف دیگر، متخصصان بهداشت روان با به کار گیری پروتکل هشت هفته ای My Act که روش اجرای ان در این کتاب به تفضیل شرح داده شده است، نحوه استقاده از تمرین های یوگا در گفت و گو درمانی فعلی خود و ارتباط با محتوای شناختی رنج آور از طریق بدن را فرا خواهند گرفت و می‌توانند روش‌های درمانی خود را با برقراری ارتباط با بدن گسترش دهند و ممکن است از این طریق بتوانند به کسانی که به درمان پاسخ نداده بودند نیز کمک کنند.با توجه به اینکه مداخله های درمانی به شدت متاثر از ویژگی های بوم شناختی هستند امید است با انجام پژوهش های معتبر در کشور ما ، شاهد شکل گیری اکت ایرانی باشیم .

نظرات کاربران
دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.